What’s included:

All ingredients to make 5 Family Friendly Meals (That’s right! This means NO shopping by you.), prepped and ready to assemble (Again, NO chopping, slicing, dicing etc by you!), kitchen tools needed for assembling meals , packaging, labels and instructions (Finally, NO planning for you!) all at properly sanitized commercial workstations. Best of all NO DISHES TO WASH! That’s right! We do the clean up too!

Each Workshop will have hors d’oeuvres for you to enjoy while you make your meals. Beer, wine, hard seltzers and soft drinks are available for purchase.  Coming straight from work? Making it a Girls Night Out? Or maybe date night?  We are open for dinner as well and will be serving our full menu until 7:30 p.m.

What to bring: Large bag to bring meals home.

(Thirty one bags are awesome for this) Yep, that’s it!

Final Thoughts… do the math.  $145/ 5 = $29 per meal.  33 / 4.5 = $6.44 per serving.  Remember: no planning, no shopping, no chopping, slicing or dicing, and no dishes with appetizers in a fun social setting making this an outstanding VALUE to feed your family real food with minimal time, work or stress. Won’t you join us?

Please register to attend.

There is limited space! We only have room for 10 people per workshop. Please register by the Tuesday before your chosen workshop.

You can grab your girlfriends and make it a fun night out while making future dinners easy as 1, 2 3! To host workshops we need a minimum of 6 attendees so Once you register you will get confirmation and then a follow up after the registration cut off time to re- confirm workshop details.

February Fix-It & Freeze-It Workshop

Here’s the meal line up!!

Beef Barley Stew – Spring is in sight but we know there are still some winter days ahead that will be perfect for this hearty stew

Sausage and Shrimp Gumbo -Add some zip to your weeknight dinner plans with this flavorful filling meal.

Bruschetta Meatloaf – No more boring meatloaf!  This Italian inspired makeover will become a new family favorite.

Breaded Cod – Don’t settle for over-breaded and bland store bought fish.

Apple Butter Pork Loin – There is just something about the flavor combination of pork and apples

SIGN UP NOW!

  • Date Format: MM slash DD slash YYYY
  • Price: $145.00
    Pay at workshop.

I attended my first Fix-it & Freeze-it workshop last week with Jane – and it will not be my last. Jane had organized 8 delicious meals for us to prepare. Not only was I doing some great meal planning for my family to enjoy later – I had a blast. I got to enjoy the evening with new and old friends, tasted some great snacks & even sipped a glass of wine. It was a night for some “me-time” without the guilt. If you haven’t tried a class yet – what are you waiting for?

Andrea G.

Fun and yummy! She has the best tips. If you’re looking for a fun night, I’d recommend attending one!

Missy F.

Thanks Jane for the awesome class last night! Julie and I had a blast as it sounds like everyone else did also. I look forward to making all my new delicious meals!!!

Heather M.

Love having prepared meals in my freezer and excited to mix it up with some new recipes too! Thanks for all you put into the workshop Jane. Well done.

Vicky H.